Zarząd właściciela paczkomatów Inpost przyznaje, że spółka może zbankrutować w przeciągu 12 miesięcy | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
13 mar 2017, 19:56

Zarząd właściciela paczkomatów Inpost przyznaje, że spółka może zbankrutować w przeciągu 12 miesięcy

Zarząd notowanej na giełdzie spółki Integer.pl #ITG, właściciel między innymi sieci paczkomatów InPost, właśnie poinformował inwestorów, że spółka znajduje się w poważnych kłopotach finansowych. Istnieje duże ryzyko braku możliwości obsłużenia ponad 140 mln zł zadłużenia spółki, które może spowodować problemy z dalszym działaniem spółki.

Nie mamy kapitału na spłatę obligacji

W opublikowanych przez Zarząd spółki komunikatach firma przyznaje, że nie jest w stanie obsłużyć zadłużenia.

W związku z ogłoszonym Wezwaniem możliwości poszukiwania innych źródeł pozyskania kapitału przez Spółkę, są na obecnym etapie ograniczone. Jednocześnie, w przypadku, gdy nie dojdzie do inwestycji w Spółkę, istnieje ryzyko braku możliwości kontynuowania działalności przez Spółkę w okresie następnych 12 miesięcy.

czytamy w komunikacie

Raport z audytu KPMG to potwierdza

Wraz z opublikowanym przez zarząd Integer.pl oświadczeniem spółka zaprezentowała wnioski z audytu, jaki przeprowadziła firma doradcza KPMG. Analitycy KPMG dokładnie przedstawili sytuację, w jakiej znalazł się właściciel paczkomatów InPost. Potwierdzają oni słowa zarządu. Bez nowego inwestora i dodatkowego zastrzyku kapitału spółka nie jest w stanie dalej funkcjonować, a zwłaszcza refinansować swojego zadłużenia informują analitycy KPMG.

Analitycy zaznaczają jednak, że biegły rewident nie przedstawił jeszcze swojej ostatecznej opinii za analizy raportów finansowych spółki. Na razie pomimo spotkań z inwestorami spółka nie znalazła chętnych do refinansowania jej zadłużenia informuje KPMG.

Spór o cenę wezwania na akcje Integer.pl

Przedstawione przez zarząd Integer.pl oświadczenie jest konieczne ze względu na ogłoszone przez fundusz Advent, w porozumieniu z Prezesem spółki i jednocześnie głównym akcjonariuszem Rafałem Brzoską, wezwanie na akcje właściciela sieci paczkomatów InPost. Zgodnie z prawem, zarząd spółki musiał się ustosunkować do tego, czy zaproponowana przez porozumienie wzywających cena za akcje jest godziwa.

Wezwanie na akcje Integer.pl i równolegle na akcje InPost będzie trwać pomiędzy 16 marca, a 19 kwietnia 2017. Wzywający planują skupić 100% akcji obydwu spółek i zdjąć je z giełdowego parkietu. Swoim oświadczeniem zarząd spółki daje zielone światło akcjonariuszom do sprzedawania akcji w wezwaniu. Przy czym część inwestorów mniejszościowych nie jest zadowolona z zaproponowanej ceny. Inwestorzy indywidualni organizują porozumienie akcjonariuszy, którego celem jest wywalczenie wyższej ceny akcji spółki.

Zobacz także: Akcjonariusze mniejszościowi spółki Integer łączą siły przeciwko Brzosce i funduszowi Advent

Ratunek ze strony Adventu

Zarząd spółki przyznaje, że zaproponowane przez porozumienie cena za akcję w wezwaniu jest godziwa ze względu na to, że fundusz Advent zobowiązuje się do zainwestowania w grupę kapitałową i dalszego jej rozwoju. Kluczowe znacznie ma zwłaszcza zagwarantowanie refinansowania zobowiązań i dokapitalizowanie firmy, bez tego istnieje ryzyko bankructwa.

W ostatnim czasie akcje właściciela paczkomatów skupywały też OFE Aegon i Nationale Nederlanden. Tymczasem po dzisiejszym komunikacie ich walka będzie bardzo trudna, bo jak wynika z przeprowadzonej przez KPMG analizy, spółka wymaga natychmiastowego dokapitalizowania, które daje jej potencjalnie fundusz Private Equity Advent.

Zobacz także: Akcjonariusze Integer.pl między wezwaniem, a złamaniem

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost