Startuje Bloomberg Crypto, a BTC nie chce rosnąć. Coraz więcej niepokojących faktów z rynku kryptowalut
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
16 mar 2022, 14:42

Startuje Bloomberg Crypto, a BTC nie chce rosnąć. Coraz więcej niepokojących faktów z rynku kryptowalut

„Wieloryby” wyprzedają bitcoina, stablecoin Tether jest szortowany – to tylko dwie niepokojące informacje spośród kilku, jakie pojawiły się w ostatnich dniach na rynku cryptos.

Co prawda ostatnie dni przyniosły odreagowanie na bitcoinie i innych kryptowalutach, ale to nie oznacza, że z tego rynku płyną same dobre informacje. Postanowiliśmy zebrać kilka informacji niepokojących, które powinny zapalać u każdego posiadacza cryptos czerwoną lampkę alarmową.

“Grube ryby” wyprzedają BTC

“Wieloryby” (whales) z rynku bitcoina wyprzedają monety, więc wisi nad nimi ryzyko totalnej kapitulacji, jak w marcu 2020 roku – alarmuje znany analityk Willy Woo. Wielorybami są zwani posiadacze równowartości co najmniej 1 mln USD w BTC. Podobną opinię wyraził Christopher Yates z firmy AcheronInsights, stwierdzając, że bitcoina czeka krach w okolice 30 000 USD z uwagi na „pogarszający się sentyment makro”. Zdaniem Yatesa, w roku 2022 nie zobaczyliśmy jeszcze totalnej kapitualcji na rynku cryptos, więc tegoroczny dołek nie został jeszcze uformowany.
 

Zmiany w posiadaniu BTC dla portfeli z określonych przedziałów (l. trzymanych BTC) na tle kursu BTC/USD

btc onchain whales

Źródło: Ecoinometrics

Zobacz także: Nadchodzi cyfrowy dolar! Prezydent USA Joe Biden podpisał dekret dotyczący walut wirtualnych i kryptowalut

Parlament Europejski nie jest krypto-entuzjastyczny

W poniedziałek członkowie Komisji Gospodarczej i Monetarnej Parlamentu Europejskiego zagłosowali przeciwko projektowi ustawy o rynkach aktywów kryptograficznych (MiCA). Był to projekt, który po wejściu w życie mógłby zablokować użytkowanie cryptos opartych na konsensusie proof-of-work (PoW) na terenie UE. Na PoW bazuje m.in. najważniejsza kryptowaluta, czyli bitcoin. Branża odetchnęła z ulgą, ale my zwracamy uwagę, że projekt został odrzucony stosunkiem głosów 32:24. Czyli to nie jest tak, że posłowie PE są jednoznacznie przekonani co do kryptowalut, że są ich zwolennikami. Za delegalizacją BTC na terenie UE głosował m.in. były prezes NBP Marek Belka. Ten wynik każe zapytać: a jak zakończy się następne głosowanie nad podobnym projektem?
 

Duży szort na Tether

Fundusz Fir Tree Capital Management, zarządzający 4 mld USD, otworzył dużego szorta na stablecoinie Tether (USDT) – podał Bloomberg. Pozycja jest „asymetrycznym trejdem”, co oznacza, że potencjalna strata nie jest duża, spory może być za to potencjalny zysk. Wedle Bloomberga, fundusz przymierzał się do tego kroku już od lipca 2021 r. Zarządzający Fir Tree Capital Management są przekonani, że spora część z papierów komercyjnych o wartości 24 mld USD, które znajdują się w aktywach Tether, to są papiery powiązane z chińskim rynkiem nieruchomości, który wpadł w wielkie kłopoty. Ich zdaniem, ten zakład zostanie zrealizowany z zyskiem w ciągu 12 miesięcy. Weźmy pod uwagę, że ewentualna upadłość Tether byłaby wielkim ciosem w rynek cryptos, bo wartość rynkowa tego stablecoina wynosi obecnie około 80 mld USD.
 

5 kryptowalut z największą wartością rynkową (USD)

top5 cryptos

Źródło: coinmarketcap.com

Uruchomienie Bloomberg Crypto – sygnał kontrariański?

Teraz coś z innej beczki. Będzie mniej poważnie, a bardziej kontrariańsko. Wczoraj wystartował program Bloomberg Crypto, który będzie regularnie emitowany w Bloomberg TV. Przypomnijmy, że bardzo często powstawanie takich audycji - czy nawet całych telewizji biznesowych – zwiastuje szczyt na wybranym aktywie, czy generalnie na rynku finansowym. Przypomnijmy, że TVN CNBC, pierwsza telewizja biznesowa w Polsce z prawdziwego zdarzenia, wystartowała we wrześniu 2007 roku, czyli tuż po tym, jak na WIG uformował się szczyt hossy z lat 2002-07. Kto da gwarancję, że Bloomberg Crypto nie startuje już po tym, jak na bitcoinie uformował się szczyt wieloletniej hossy?
 

Zobacz także: Kryptowaluty to mem, a nie technologia, która zniszczy tradycyjne pieniądze – twierdzi analityk Research Affiliates

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost