Dziwne zachowanie KGHM wyjaśnione | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
09 gru 2014, 07:10

Dziwne zachowanie KGHM wyjaśnione

Dziwne zachowanie KGHM wyjaśnioneKurs KGHM oraz kilku innych, ważnych spółek, takich jak #PZU i sektor energetyczny, zaskakuje słabością. Wielu inwestorów zastanawia się nad tym, co się dzieje na rynku. Rośnie niepokój, czy zawita w tym roku na GPW Święty Mikołaj. Niestety, zazwyczaj nic na rynku nie dzieje się bez powodu i tak też jest tym razem.

Polscy inwestorzy doskonale zdają sobie już sprawę z tego, że notowania KGHM są mocno skorelowane z kursem miedzi, wyrażonej w polskiej walucie. Ogólnie rzecz biorąc, wystarczy wiedzieć, co się wydarzy na rynku miedzi i #USDPLN, aby wiedzieć, jak zachowywać się będzie KGHM.

Wykres 1: Kurs KGHM (góra), Miedź w PLN (dół), rok 2014.
Wykres 1: Kurs KGHM (góra), Miedź w PLN (dół), rok 2014.

Niestety, począwszy od jesieni ścisła relacja pomiędzy tymi dwoma instrumentami uległa osłabieniu (Wykres 1). Nowe maksima na rynku miedzi w PLN nie zostały potwierdzone przez kurs polskiej spółki. Ciekawe jest też to, że KGHM nie reagował na dynamiczną wyprzedaż miedzi z końca listopada (czerwone okręgi), po czym zanurkował pomimo odreagowania na tamtym rynku. Zachowanie dziwne, ale istnieje wytłumaczenie tej anomalii.

RPP przestraszyła Świętego Mikołaja

Stare powiedzenie giełdowe mówi, że nikt nie zrobi inwestorowi tyle krzywdy ile sam sobie jest w stanie zrobić. Po ostatnich dwóch latach możemy dokonać parafrazy, że nikt nie zrobi inwestorowi tyle krzywdy ile #RPP jest w stanie mu zrobić.

Profesjonalni inwestorzy, gdy kupują akcje, zwłaszcza pod dywidendę, jako dyskonto do przyszłych przepływów pieniężnych wstawiają stopę wolną od ryzyka. Im stopa dyskontowa niższa, tym po wyższej cenie opłaca się kupować akcje. Niestety #RPP swoją listopadową decyzją, o wstrzymaniu cyklu obniżek, wysłała pierwszy komunikat, że stopa dyskontowa nie będzie tak niska, jak inwestorzy wcześniej zakładali. Po grudniowym posiedzeniu wszyscy już ostatecznie utwierdzili się w przekonaniu, że czas przeszacować swoje modele i podwyższyć stopę dyskontującą przyszłe przepływów pieniężne, zwłaszcza z dywidend.

Wykres 2: Kurs KGHM, rok 2014.
Wykres 2: Kurs KGHM, rok 2014.

Jak obydwie decyzje przełożyły się na kurs KGHM, najlepiej pokazuje Wykres 2. Część inwestorów z wyprzedzeniem dyskontowała taki rozwój wydarzeń i stąd dywergencja pomiędzy kursem akcji spółki i Miedzią wyrażoną w PLN. Krótko mówiąc, trwa dostosowanie wycen na giełdzie ze względu na zaskakującą politykę monetarną RPP, która decyduje się utrzymywać stopy procentowe bez zmian, pomimo tego, że mamy w kraju deflację, a cel inflacyjny wynosi 2,5%! Każdy chyba by się zdziwił w takiej sytuacji, więc nie ma co się dziwić inwestorom.

WIG-energia też cierpi na decyzji RPP

Jeszcze lepiej wpływ decyzji #RPP widać na przykładzie tradycyjnej grupy spółek dywidendowych, jaką stanowi sektor energetyczny.

Wykres 3: Indeks WIG-energia, rok 2014.
Wykres 3: Indeks WIG-energia, rok 2014.

Co prawda, kurs indeksu wyznaczył maksima w dniu kiedy Rząd ogłosił dobre wieści na temat limitów CO2, ale prawdziwa wyprzedaż rozpoczęła się 5 listopada 2014, po pierwszej zaskakującej decyzji #RPP. W tym momencie indeks przełamał swoją średnią SMA100, po raz pierwszy od lutego 2014 r.

Sytuację ratuje sektor bankowy

W tym momencie, rynek przeprowadza dostosowanie wycen do nowych okoliczności monetarnych. Widać, że inwestorzy mocno ograniczyli swoje oczekiwania, co do dalszych obniżek stóp procentowych. Wskazuje na to zachowanie #USDPLN i #PZU, #KGH oraz #WIGenergia. Czy wyjdzie to z korzyścią dla całego rynku, trudno jednoznacznie ocenić. Z drugiej strony na korzyść giełdowych byków działa to, że brak dalszych obniżek stóp procentowych sprzyja sektorowi bankowemu, gdzie gołym okiem widać ożywienie. Wstępnie można ocenić, że w najbliższym czasie nastąpi dostosowanie wycen na GPW. Zyskać na wartości mają szansę banki i sektor finansowy, a stracić spółki dywidendowe. Na rajd Świętego Mikołaja na GPW wciąż jest więc szansa, jednak czasu pozostaje coraz mniej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost