Inflacja w Polsce w czerwcu nieco spadła, ale i tak pozostaje wysoka
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
15 lip 2021, 10:08

Inflacja w Polsce w czerwcu nieco spadła, ale i tak pozostaje wysoka. GUS podaje oficjalne dane

Inflacja w czerwcu br. wyniosła 4,4% - wynika z oficjalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego. To oznacza niewielki spadek względem rekordowego maja.

Jeszcze w maju inflacja w Polsce wyniosła 4,7%, a to rekordowy wynik odnotowany od początku pandemii COVID-19. W czerwcu wzrost cen nieznacznie osłabł i tym samym wskaźnik CPI znalazł się na poziomie 4,4%. Taki sam wynik został opublikowany jeszcze na początku miesiąca, kiedy GUS podał szybki odczyt inflacji. Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych powinien spadać w kolejnych miesiącach, a według najnowszych prognoz Narodowego Banku Polskiego w 2021 roku będzie na poziomie 4,2%.

„W Polsce dynamika cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszych miesiącach 2021 r. rosła, a w czerwcu – według wstępnego szacunku GUS – obniżyła się do 4,4% r/r. Wyższa niż na początku roku dynamika cen dóbr konsumpcyjnych wynikała w przeważającej mierze ze wzrostu cen paliw do prywatnych środków transportu na skutek rosnących cen ropy naftowej na rynkach światowych i silnego efektu bazy związanego z ich spadkiem w II kw. 2020 r., tj. po wybuchu pandemii COVID-19” – napisano w raporcie.

Zobacz także: Szybki szacunek wskazuje, że inflacja w czerwcu przekraczała 4%. Wskaźnik CPI powoli jednak spada

Najnowsze prognozy dla inflacji w Polsce

W „Raporcie o inflacji” NBP wskazano, że niższy odczyt inflacji w czerwcu wynika z niższej dynamiki cen paliw do prywatnych środków transportu. Dane opublikowane przez GUS wskazują również na spowolnienie cen towarów nieżywnościowych oraz usług. Zdaniem wiceprezes NBP, Marii Kightley inflacja w Polsce do końca roku będzie wciąż przekraczać 3,5%.

„Podwyższona bieżąca inflacja wynika więc głównie z oddziaływania czynników zewnętrznych, efektów bazy, a w Polsce dodatkowo z czynników regulacyjno-ekologicznych. Wśród czynników zewnętrznych znajduje się wzrost cen surowców w tym roku w powiązaniu z silnym efektem bazy (…). Do tego doszedł globalny wzrost cen żywności, a także wzrost kosztów transportu międzynarodowego i zaburzenia globalnych łańcuchów dostaw” – powiedziała wiceprezes NBP.

Na maj oraz czerwiec miał przypaść tegoroczny szczyt inflacji w Polsce. Takiego zdania był m.in. minister finansów, Tadeusz Kościński, jak również eksperci agencji S&P. Wzrost cen na świecie jak i w Polsce jest dyktowany przez rosnące ceny paliw oraz energii. Stabilizacja sytuacji epidemicznej również wywiera wpływ na aktualny poziom inflacji. Mowa o zwiększonej aktywności gospodarczej, a co za tym idzie wyższych cenach w branżach usługowych.

„Inflacja kształtuje się obecnie na poziomie przekraczającym 4% w ujęciu rocznym. Wskaźnik CPI w br. jest przy tym podwyższany przez wyraźny wzrost cen surowców energetycznych na rynkach światowych wpływający na krajowe ceny energii. Jednocześnie rosną ceny w niektórych branżach, głównie usługowych, w których luzowane są obecnie restrykcje wprowadzone w okresie pandemii i w których następuje realizacja odłożonego popytu” – wyjaśniono w „Raporcie o inflacji”.

Zgodnie z lipcowym prognozami NBP, inflacja w 2021 roku wyniesie 4,2%. W kolejnych latach będzie się obniżać – w 2022 roku znajdzie się na poziomie 3,3%, a w 2023 3,4%.

inflacja prognozy NBP

Zobacz także: Wyższe prognozy dla inflacji oraz PKB w Polsce - najnowszy „Raport o inflacji” Narodowego Banku Polskiego

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost