Inflacja w Polsce przekroczyła w styczniu 9%. Ducyfrowy wzrost cen coraz bardziej realny
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
15 lut 2022, 10:05

Inflacja w Polsce przekroczyła w styczniu 9%. Dwucyfrowy wzrost cen coraz bardziej realny

W styczniu inflacja w Polsce wyniosła 9,2%, według komunikatu GUS. Po raz drugi nie poznaliśmy wcześniej szacunkowych danych, jednak konsensus ekonomistów zakładał wskaźnik CPI na poziomie 9,3%.

Jeszcze w grudniu ub.r. inflacja w Polsce osiągnęła poziom 8,6%. W minionym miesiącu ekonomiści mieli rozbieżne zdania co do wysokości wskaźnika CPI, a trudność w oszacowaniu wynika z większej niepewności, niż zwykle. Jak wskazał Łukasz Tarnawa z DM BOŚ, „w pierwszych miesiącach bieżącego roku szczególnie wysoka niepewność dotyczy prognozy dynamiki cen dóbr i usług zaliczanych do inflacji bazowej (…)”. Prognozy wahały się między 8,6%, a najwyższe zakładały nawet 10,5%. Dlatego konsensus wyniósł 9,3%, a oficjalne dane z GUS-u pokazały, że inflacja w styczniu wyniosła 9,2%.

Zobacz także: RPP kolejny raz podnosi stopy procentowe - tym razem o 50 pkt. bazowych, do 2,75%

Inflacja wciąż może być wysoka w lutym

Rosnące ceny w Polsce wcale nie okazały się przejściowe i teraz są bolączką społeczeństwa. Najpierw na podwyższony poziom inflacji zareagowała Rada Polityki Pieniężnej (RPP), która podczas ostatnich jednodniowych posiedzeń już 5-krotnie podniosła stopy procentowe. Obecnie stopa referencyjna wynosi już 2,75%, jednak nie jest to zaskoczeniem dla rynku. Członkowie RPP podkreślają, że ich celem jest obniżenie inflacji do poziomu tego zgodnego z celem NBP, czyli 2,5%. Jak powszechnie wiadomo, podwyżki stóp procentowych nie są korzystne dla kredytobiorców, a w tym roku może spaść popyt na kredyty.

Patrząc na kolejne ruchy, rząd wprowadził dwie tarcze antyinflacyjne od początku roku, które zakładają m.in. obniżkę VAT na energię elektryczną czy też żywność. Dzięki nim, zdaniem ekonomistów, inflacja może lekko wyhamować w kolejnych miesiącach. Jednak tarcze antyinflacyjne zostały przewidziane na określony czas, a kiedy zostaną wygaszone to może nastąpić kolejny szczyt wskaźnika CPI.

„Wejście w życie Tarczy Antyinflacyjnej 1.0 - zakładającej m.in. częściową obniżkę cen paliw, prądu, gazu i ciepła - obniży szczyt inflacji, ale prawdopodobnie nie zapobiegnie osiągnięciu przez inflację dwucyfrowego poziomu. Głównymi czynnikami odpowiedzialnymi za wzrost inflacji między styczniem a grudniem były ceny użytkowania mieszkania, w skład których wchodzą ceny energii elektrycznej, gazu i ciepła, które od stycznia - ze względu na wyższe taryfy ustalane przez URE - znacząco wzrosły” - powiedział PAP Biznes ekonomista PKO BP, Kamil Pastor.

Jak już wskazywaliśmy na wstępie, rozbieżności między styczniowym odczytem inflacji były spore, a warto wspomnieć, że za miniony miesiąc nie poznaliśmy szacunkowych danych, które GUS wcześniej publikował. W styczniu wskaźnik CPI wyniósł 9,2%, więc w tym miesiącu możemy liczyć, że zobaczymy efekty działania tarcz antyinflacyjnych.

Problem wysokiej inflacji nie występuje tylko w Polsce

Już w ubiegłym tygodniu poznaliśmy dane inflacyjne w USA. Tam ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w styczniu o 7,5% w skali roku, będąc tym samym najwyżej od 1982 roku. Jak poinformował Departament Pracy, najmocniej rosły koszty czynszu, żywności oraz elektryczności.

Ten tydzień również obfituje w dane inflacyjne z innych państw. W poniedziałek poznaliśmy odczyt z Czech, gdzie wskaźnik CPI wyniósł 9,9%, a konsensus zapowiadał - podobnie jak u nas - 9,3%. Inflacja u naszego sąsiada wzrosła z poziomu 6,6% odnotowanego w grudniu 2021 roku.

Zobacz także: Inflacja w USA jest najwyższa od 40 lat. Wzrost cen za oceanem zaskoczył ekonomistów

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost