Podsumowanie skuteczności rekomendacji wystawionych w 3 kwartale 2022 roku
Obrazek użytkownika Tymoteusz Turski
10 mar 2023, 09:44

Podsumowanie skuteczności rekomendacji – jak sprawdziły się przewidywania analityków z 3 kwartału 2022 roku

Na koniec 3 kwartału zeszłego roku przypadł dołek indeksu WIG20. Od tamtego czasu urósł on o ponad 35%, wciąż jednak nie zbliżając się do szczytów z 2021 roku. W takim otoczeniu analitykom udało się poprawić trafność swoich rekomendacji, w porównaniu do 2Q22.

Zobacz także: Szacunkowe wyniki Ultimate Games za 4 kwartał 2022 r. sugerują niewielki spadek przychodów. Analitycy oczekują informacji o najważniejszych grach spółki

W okresie od lipca do września domy maklerskie wydały 93 rekomendacje, z czego 52% było trafionych. Podobnie jak w poprzednim kwartale, wśród analityków panowały bardziej optymistyczne nastroje. 60 rekomendacji zalecało kupno akcji i wśród nich 58% okazało się trafionych.

Tym razem jednak zwiększyła się liczba rekomendacji sprzedaży do 4, z czego 3 raporty okazały się trafione. Wśród nich najbardziej wyróżnia się rekomendacja dotycząca Movie Games wystawiona przez East Value Research – rekomendacja pozwoliła inwestorom uniknąć ponad 42% spadku kursu od daty jej wydania.

Założenia analizy

Na potrzeby tej analizy przyjęliśmy kilka założeń, które pozwoliły nam porównać rekomendacje wystawione przez analityków w trakcie 3 kwartału 2022 r. Rekomendacje kupna zakładają w większości przynajmniej 20% wzrost kursu. Wobec tego rekomendację zakupu akcji w naszej analizie uznajemy za trafioną, jeżeli kurs akcji wzrósł o 20% lub więcej od czasu wydania rekomendacji.

W przypadku rekomendacji neutralnych założyliśmy ograniczony korytarz wahań kursu wokół ceny z dnia rekomendacji wynoszący +/-10%. Jeśli cena docelowa wystawiona przez dom maklerski implikowała wyższe wahania, rozszerzaliśmy nasz korytarz do wysokości procentowej zmiany sugerowanej przez cenę docelową.

W przypadku rekomendacji „sprzedaj” za trafioną uznaliśmy każdą, która poprzedziła spadki kursu o ponad 10%.

Dodatkowo, podobnie jak w poprzedniej analizie, wprowadziliśmy tzw. „punkt graniczny”, którego celem jest zasymulowanie strategii konserwatywnego i zachowawczego inwestora. Jeśli kurs akcji wzrósł powyżej punktu granicznego zakładamy, że taki inwestor mógłby wyjść z pozycji, tym samym inkasując mniejszy, lecz pewniejszy zysk. W tym przypadku za punkt graniczny uznaliśmy wzrost o 7%, wynikający z powiększenia stopy referencyjnej NBP o 0,25 p.p.

Zobacz także: Rekomendacje luty 2023 – oto jakie spółki zalecali kupować i sprzedawać maklerzy

DM BOŚ z największą liczbą wystawionych rekomendacji

W 3Q22 najbardziej aktywnym domem maklerskim znów okazał się DM BOŚ. Przez 3 miesiące jego analitycy wystawili 25 rekomendacji, z czego 10 okazało się trafionych (40% skuteczność). Najwyższą stopę zwrotu można było uzyskać na rekomendacji dotyczącej Unimotu, którego kurs od dnia rekomendacji w szczycie osiągnął wzrost o 78%. Przy uwzględnieniu punktu granicznego liczba raportów pozwalających inwestorom zarobić wzrosła do 14 (56% trafności).

Drugim najaktywniejszym domem maklerskim okazał się DM mBank. W 3 kwartale wystawił 16 rekomendacji, z czego aż 8 dotyczyło sektora bankowego. Dzięki przewidzeniu mocnego ruchu wzrostowego na kursach banków, analitycy z mBanku mogą pochwalić się 56% skutecznością.

Na trzecim miejscu uplasował się DM Trigon z 13 rekomendacjami, z czego 6 trafionych (46% skuteczność).

 Dom maklerskiLiczba rekomendacji
1.DM BOŚ25
2.DM mBank16
3.DM Trigon13
4.Haitong Bank10
5.Noble Securities7
5.Ipopema Securities7

DM Banku BPS znów najskuteczniejszy

Podobnie jak w 2 kwartale 2022 r. DM Banku BPS wykazał się największym procentem trafionych rekomendacji. Tym razem na 5 wystawionych raportów, 4 okazały się trafione, co oznacza 80% skuteczność. Dodatkowo, dwa z nich pozwalały osiągnąć ponad 60% stopę zwrotu – rekomendacje dotyczące JSW (73%) oraz Asbisu (63%).

Drugim najskuteczniejszym domem maklerskim okazało się Noble Securities. Na 7 wystawionych rekomendacji, 5 było trafionych (71% skuteczność). Analitycy z Noble zdecydowanie najlepiej wyczuli sektory biotechnologii i produkcji leków, w których to wszystkie rekomendacje kupna okazały się skuteczne.

Na trzecim miejscu znajduje się wspomniany wcześniej DM mBank z 9 trafionymi rekomendacjami (56% skuteczność).

 Dom maklerskiRekomendacje trafione/wystawione% trafionych
1.DM Banku BPS4/580%
2.Noble Securities5/771%
3.DM mBank9/1656%
4.DM Trigon6/1346%
5.Ipopema Securities3/743%

Uwzględnienie punktu granicznego najbardziej poprawiło wyniki DM Trigon, który w takiej konfiguracji może pochwalić się 77% rekomendacji dającymi zarobić. W przypadku DM Banku BPS punkt graniczny pozwala zaliczyć wszystkie 5 rekomendacje za dające zarobić. Wynik znacząco poprawił również DM BOŚ – na 56%.

W 3 kwartale 100% skutecznością mógł się również pochwalić DM BDM, jednak ze względu na to, że wystawił on tylko 3 rekomendacje, nie został on uwzględniony w tym zestawieniu.

Zobacz także: Rekomendacje styczeń 2023 – oto jakie spółki zalecali kupować i sprzedawać maklerzy

IT i banki najpopularniejszymi sektorami

Podobnie jak w poprzednim kwartale, najpopularniejszym sektorem pozostają systemy informatyczne. Tym razem aż 17 raportów dotyczyło tej branży. Wysoka liczba rekomendacji nie przełożyła się jednak na mocną skuteczność. Jedynie 7 rekomendacji okazało się trafionych, co daje skuteczność na poziomie 41%.

Banki, dzięki wysokiej aktywności DM mBanku, okazały się drugim najbardziej pokrytym sektorem. 11 raportów wystawionych w 3 kwartale dotyczyło właśnie ich, z czego 8 było trafionych (73% skuteczności).

Analitycy poprawili swoje wyniki w ocenie sektora biotechnologicznego, który w zeszłym kwartale przysporzył im dużo problemów. Tym razem na 8 raportów dotyczących spółek biotechnologicznych, 4 okazały się trafione (50% skuteczności).

Najcięższym sektorem dla analityków w 3Q22 był sektor paliwowy, z którego na 7 raportów tylko 2 okazały się trafione (29% skuteczności).

Zobacz także: WIRON zamiast stawki WIBOR. Nowy wskaźnik niebawem pojawi się w ofertach kredytów oraz emisjach obligacji

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost