Banki centralne rzuciły się na złoto, eksperci prognozują kiedy kruszec znów zacznie świecić pełnym blaskiem
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
04 lis 2022, 10:13

Banki centralne rzuciły się na złoto, eksperci prognozują kiedy kruszec znów zacznie świecić pełnym blaskiem

W III kwartale 2022 banki centralne zakupiły rekordowo dużo złota. Eksperci uważają, że złoto nie straciło statusu bezpiecznej przystani i zacznie świecić znów, gdy wzrosną oczekiwania inflacyjne.

Który to już raz piszemy, że złoto zawodzi inwestorów? To już 2,5 roku od czasu, gdy weszło w szeroką konsolidację. Oczekiwania były wielkie, nadeszła wysoka inflacja, a Król Metali jest ospały, w odróżnieniu od Króla Dolara. Jednak to nie tylko siła tego drugiego osłabia tego pierwszego.

Co dalej z notowaniami złota, które ostatnio znalazły się najniżej od kwietnia 2020? Po pierwsze, pojawiły się ostatnio ciekawe informacje na temat zakupów kruszcu przez banki centralne. Według Światowej Rady Złota (WGC), w III kwartale 2022 roku zakupiły one 399,3 ton złota i był to – uwaga! - rekordowy kwartał w historii danych WGC, które sięgają 2000 roku. Ten rekord jest znacznie wyższy od poprzedniego sprzed 4 lat (241 ton).

Ostatnio pojawiły się dwa ciekawe glosy w sprawie przyszłości złota na portalu Palisades Gold Radio. Polecamy śledzić go tym, którzy mają sporą pozycję na tym kruszcu.

Notowania XAU/USD – 5 lat

notowania złoto

Źródło: TradingView

Złoto nie straciło statusu bezpiecznej przystani

Tavi Costa z Crescat Capital uważa, że obserwujemy środowisko makroekonomiczne bez precedensu w historii. Kapitał ucieka z rynków rozwiniętych, od akcji i obligacji, w kierunku USD. Niestety, nie płynie w kierunku złota.

„Zwracam uwagę, że już niedługo kryzysem może zostać dotknięty rynek pracy. W latach 70-tych XX wieku, po 2 latach wysokiej inflacji, został on mocno uderzony i możemy to zjawisko zobaczyć także teraz. Stopa oszczędności jest na bardzo niskim poziomie, koszty kredytów rosną. Gospodarka stała się bardzo wrażliwa. Uważam, że to jeszcze nie koniec przeceny akcji I obligacji. Powinniśmy zobaczyć jeszcze dalszą przecenę wybranych spółek wzrostowych oraz dalsze spadki cen obligacji, szczególnie korporacyjnych. Dopiero te zdarzenia mogą zmusić Fed do zmiany podejścia” – stwierdza Costa.

Według niego, obecnie jedną z najlepszych klas aktywów godnych polecenia są szeroko rozumiane aktywa energetyczne – surowce oraz akcje spółek surowcowych i energetycznych. „Obecnie wiatr wieje w oczy branży paliwowej, ceny odzwierciedlają ograniczoną podaż. Obecnie w sektorze energetycznym i surowcowym da się znaleźć okazje, trzeba mieć jednak umiejętność wyceny spółki metodą fundamentalną. Zalecam patrzeć na rynki inne niż amerykański, np. w Brazylii da się znaleźć cudowne, nisko wycenione spółki surowcowe” - podkreśla ekspert Crescat Capital.

Jeśli chodzi o złoto, to Costa wskazuje, że ono i tak trzyma się nieźle w takich warunkach makro, w porównaniu do innych klas aktywów. „Weszliśmy w nową erę dla aktywów materialnych. Wiele prawd i korelacji z przeszłości przestało działać. Wydaje mi się, że w najbliższych latach gospodarki surowcowe będą wiodły prym, a złoto wróci do łask. Jednak wcześniej może nas czekać załamanie na rynkach, które uderzy także w cenę złota” – ostrzega Costa. „Naszym zdaniem złoto nie straciło statusu bezpiecznej przystani, wbrew temu, co napisał pod koniec września Wall Street Journal. Wiele ciekawych spółek wydobywających złoto jest dziś bajecznie nisko wycenianych” – dodał.

wsj gold loses status

Zobacz także: Czemu dolar jest w tym roku nadzwyczaj mocny i kiedy zacznie słabnąć – wyjaśnia ekspert Banku Rozrachunków Międzynarodowych

Kruszec zacznie świecić, gdy wzrosną oczekiwania inflacyjne

Z kolei Larry McDonald - publicysta New York Times oraz twórca The Bear Traps Report – wyraził głębokie zaniepokojenie tym, co robią banki centralne i jaki to wywiera wpływ na gospodarki. „Fed na przykład stara się wystraszyć inwestorów, ale przegra w końcu z rzeczywistością gospodarczą. Zachowanie krzywej rentowności pokazuje, że recesja jest niemal pewna” - stwierdza.

McDonald jest przekonany, że gdy rynek zobaczy wreszcie na horyzoncie koniec cyklu podwyżek stóp, a dolar zacznie się osłabiać, ożywią się w końcu kupujący złoto. „Złoto zawsze mocno cierpi na początku cyklu podwyżek stóp. W dodatku teraz USD jest w trybie bestii. I tak jest teraz, że większość metali cierpi, bo są denominowane w USD. Jednak już widzimy nadchodzącą odwilż, widać to po zachowaniu ceny srebra” – wskazuje. „Obecnie najbogatsi wolą uciekać z kapitałem w dolary lub obligacje indeksowane inflacją, bo oczekiwania inflacyjne spadają. Jednak ten okres się skończy, oczekiwania inflacyjne za chwilę powinny zacząć rosnąć, wraz z nimi w górę pójdzie cena złota, bo ono reaguje głównie na zachowanie USD i oczekiwań inflacyjnych” – dodaje.

Oczekiwana średnia inflacja w USA w horyzoncie 5 lat

oczekiwana inflacja usa 5l

Źródło: FRED

Notowania XAG/USD – 5 lat

notowania xagusd 5l

Źródło: TradingView

Zobacz także: Fed myli się w kwestii inflacji, a czas złota jeszcze nadejdzie – przekonuje słynny inwestor David Einhorn

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost