Kim są Sam Bankman-Fried CEO FTX oraz Caroline Ellison CEO Alameda Research
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
14 lis 2022, 10:22

Kim są Sam Bankman-Fried CEO FTX oraz Caroline Ellison CEO Alameda Research – sprawcy największego skandalu w historii kryptowalut

Ukończyli prestiżowe amerykańskie uczelnie, przez moment byli złotymi dziećmi rynku kryptowalut. A potem doprowadzili do upadłości wielkiej giełdy FTX. Oto Sam Bankman-Fried oraz Caroline Ellison.

Trzecia największa giełda kryptowalut FTX ogłosiła upadłość. Była ona powiązana na różne sposoby z wieloma podmiotami z rynku cryptos oraz tradycyjnego rynku finansowego, więc to może być dopiero początek potężnego zamieszania.

Zobacz także: Kryptowaluty ogarnia coraz większy kryzys. Jak zabezpieczyć swój cyfrowy majątek?

Kim są ludzie, którzy do tego doprowadzili?
 

Kim jest Sam Bankman-Fried CEO FTX

Jeszcze pod koniec września majątek założyciela FTX był wart - wedle Forbesa - 17,2 mld USD. Sam Bankman-Fried urodził się 6 marca 1992 roku na kampusie Stanford University, jako dziecko dwójki akademików (jego matka to Barbara Fried, ojciec to Joseph Bankman).

W latach 2010-2014 Bankman-Fried uczęszczał na Massachusetts Institute of Technology, gdzie ukończył fizykę. Równocześnie w 2013 roku zaczął pracować dla firmy inwestycyjnej Jane Street Capital. W 2017 roku przez chwilę pracował jako dyrektor rozwoju Centre for Effective Altruism, a potem założył firmę inwestycyjną Alameda Research. W kwietniu 2019 roku założył FTX.

W ostatnich miesiącach Bankman-Fried poczynił spore inwestycje, za pośrednictwem swoich firm. Kupił w maju m.in. 7,6% udziałów w firmie brokerskiej Robinhood. Zainwestował także 200 mln USD w firmę Sequoia Capital, a jej fundusz zainwestował z kolei w FTX.

Bankman-Fried chciał działać charytatywnie. Założył FTX Future Fund – fundusz prowadzący działalność dobroczynną. Powtarzał, że będzie chciał rozdać większość swojego majątku. Wiadomo, że wiele milionów USD przekazał na kampanię Joe Bidena i Partii Demokratycznej.
 


Wiele mówi o nim także fakt, że podczas ważnych rozmów biznesowych z Sequoia Capital, grał online w League of Legends…
 


Co się dzieje obecnie z Bankmanem-Friedem? Chyba nic dobrego, bo z jego konta twitterowego nadawane są jakieś głupoty…
 


Jego jet poleciał do Argentyny. Czy na pokładzie był założyciel FTX? Prawdopodobnie tak. Jak widać, chce uciekać jak najdalej.
 

Zobacz także: FTX oficjalnie ogłasza bankructwo, to Enron świata kryptowalut

Kim jest Caroline Ellison CEO Alameda Research

28-letnia Ellison jest córką ekonomisty Glenna Ellisona oraz Sary Fisher Ellison. Ukończyła matematykę na Stanford University. Poznała Bankmana-Freida w firmie Jane Street, gdzie piastowała stanowisko junior trader. W marcu 2018 roku przeszła do Alameda Research, a w sierpniu 2022 została szefową.

Co ciekawe, była (jest?) prawdopodobnie partnerką życiową Sama Bankmana-Freida, co nie było powszechnie wiadome. Wiadome było natomiast, że była fanką książek o czarodzieju Harrym Potterze.

Po Twitterze krążą teraz filmiki, które udowadniają, jak luźne podejście do zarządzania ryzykiem miała Caroline Ellison jako szefowa Alameda Research…
 


I to jest chyba najlepszy komentarz do ostatnich miesięcy na rynku kryptowalut. Do zarządzania pieniędzmi i prowadzenia biznesów finansowych potrzeba doświadczenia i umiejętności. Potrzeba również doświadczenia życiowego, którego anty-bohaterowie z 2022 roku nie mieli…
 

Zobacz także: Cathie Wood z Ark Innovation wykorzystuje jatkę na krypto i kupuje akcje giełdy Coinbase

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost