DZIEŃ NA RYNKACH: Niewielkie zmiany futures w USA; dolar umacnia się | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
07 maj 2024, 14:21

DZIEŃ NA RYNKACH: Niewielkie zmiany futures w USA; dolar umacnia się

Kontrakty w USA notują niewielkie zmiany, a indeksy w Europie są na plusach. Inwestorzy oceniają szanse na obniżkę kosztu pieniądza w USA, licząc na jedną lub dwie w tym roku. Dolar umacnia się.

Kontrakty na S&P 500 rosną o 0,02 proc., na Dow Jones Industrial zwyżkują o 0,06 proc., a na Nasdaq Comp. tracą 0,17 proc.

„Rynek pozytywnie ocenia dane o zatrudnieniu w USA i spodziewa się, że Fed rzeczywiście będzie w stanie obniżyć stopy procentowe” – powiedział Arnaud Girod, dyrektor ds. ekonomii i strategii cross-asset w Kepler Cheuvreux.

„Z tego powodu myślę, że w USA możemy przetestować ostatnie szczyty, ale rynki raczej nie pobiją nowych rekordów. Akcje amerykańskie zwyżkowały już w tym roku o około 8 proc., więc niektórzy inwestorzy mogą postrzegać to jako dobrą okazję do sprzedaży” – dodał.

Prezes Fed w Richmond Thomas Barkin powiedział w poniedziałek, że zakończenie walki z inflacją będzie prawdopodobnie wymagało uderzenia w popyt, podczas gdy jego nowojorski odpowiednik John Williams powiedział, że w bliżej nieokreślonym momencie amerykański bank centralny obniży docelową stopę procentową.

Według danych LSEG traderzy wyceniają obecnie obniżki stóp procentowych przez Fed o 48 pb. do końca 2024 r., przy czym pierwsza obniżka miałaby nastąpić we wrześniu, a następna w grudniu.

Walt Disney zniżkuje o 5,5 proc. w handlu przedsesyjnym. Przychody spółki w I kw. wyniosły 22,08 mld USD wobec oczekiwanych 22,12 mld USD.

Akcje Nvidii spadają o 1 proc. przed sesją po tym, jak „Wall Street Journal” poinformował, że Apple pracuje nad własnym chipem do obsługi oprogramowania sztucznej inteligencji w centrach danych.

Apple zyskuje 1 proc. w handlu przedsesyjnym przed wydarzeniem, które odbędzie się we wtorek, podczas którego ma zaprezentować nowe iPady.

Tesla spada o 1,5 proc. przed sesją po tym, jak dane pokazały, że amerykański producent samochodów sprzedał w kwietniu 62.167 pojazdów elektrycznych wyprodukowanych w Chinach, co oznacza spadek o 18 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

Spółka Palantir Technologies zniżkuje o 11 proc. w handlu przedsesyjnym po tym, jak prognoza rocznych przychodów firmy zajmującej się analizą danych była niższa od szacunków analityków.

Według danych LSEG pośród prawie 80 proc. spółek z indeksu S&P 500, które opublikowały wyniki za pierwszy kwartał, 76,8 proc. przekroczyło szacunki zysków. W typowym kwartale 67 proc. przedsiębiorstw przekraczało szacunki zysków.

W poniedziałek Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,46 proc., czyli o ponad 176 punktów, i wyniósł 38.852,27 pkt. To czwarta z rzędu wzrostowa sesja dla indeksu. S&P 500 na koniec dnia zyskał 1,03 proc. i wyniósł 5.180,74 pkt. Nasdaq Composite wzrósł o 1,19 proc. i zamknął sesję na poziomie 16.349,25 pkt.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 13,56 pkt.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,4 proc., niemiecki DAX idzie w górę o 0,53 proc., francuski CAC 40 zwyżkuje o 0,23 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 1,04 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 rośnie o 0,61 proc.

„W warunkach, w których wzrost PKB nie hamuje w takim stopniu, jak się obawialiśmy, a także w obliczu potencjalnych cięć stóp proc., przyszłe zyski spółek mogą być pozytywne” – powiedziała Beata Manthey, szefowa europejskiej strategii kapitałowej w Citigroup.

„Jedną z części europejskiego akcji, do której nie jesteśmy tak optymistycznie nastawieni i wobec której mamy niedoważenie, jest sektor samochodowy. Napięcia handlowe to coś, czym bardzo się martwimy” – dodała Manthey.

UBS rośnie o 10 proc. po tym, jak pierwszy kwartalny zysk pożyczkodawcy od przejęcia Credit Suisse przekroczył oczekiwania analityków trzykrotnie.

UniCredit, drugi co do wielkości bank we Włoszech, zyskuje 3 proc., osiągając najwyższy poziom od 13 lat, po podniesieniu wytycznych dotyczących zwrotów dla inwestorów po odnotowaniu znacznie wyższego niż oczekiwano zysku i zwiększeniu poziomu kapitału.

Niemiecki producent chipów Infineon rośnie o 13 proc. po lepszej niż oczekiwano sprzedaży w drugim kwartale.

Producenci wyrobów spirytusowych Remy Cointreau i Pernod Ricard zwyżkują po odpowiednio 7,5 proc. i 2,5 proc. po deklaracji chińskiego prezydenta Xi Jinpinga o woli rozwiązania sporu handlowego dotyczącego francuskiego koniaku.

Niemiecki producent oprogramowania TeamViewer spada o 5,5 proc. po gorszych od oczekiwań wynikach za pierwszy kwartał.

Duński producent sprzętu medycznego Coloplast traci 4,5 proc. po gorszych od oczekiwań wynikach za drugi kwartał.

Niemiecka firma zajmująca się technologią medyczną Siemens Healthineers spada o 4,5 proc. w wyniku braku wzrostu przychodów w drugim kwartale.

3i Group zyskuje 1,5 proc. Analitycy Deutsche Bank rozpoczęli wydawanie rekomendacji dla akcji spółki na poziomie "trzymaj" z ceną docelową 2.647 pensów za akcję.

Zalando zwyżkuje o 5 proc. po zaraportowaniu w I kw. lepszych od oczekiwań wyników finansowych.

Sabadell traci 1 proc. po odrzuceniu propozycji przejęcia złożonej przez firmę BBVA.

Fresenius Medical Care spada o 7,5 proc. Spółka utrzymała swoje prognozy wyników na ten rok, co wg analityków Jefferies "może niektórych rozczarować".

Sinch zniżkuje o 13 proc. Wyniki spółki za I kw. nie spełniły rynkowych oczekiwań.

Akcje Geberit rosną o 5,5 proc., najmocniej od XII 2023. Spółka zanotowała w I kw. sprzedaż na poziomie 837,2 mln franków szwajcarskich wobec konsensusu 827 mln franków.

Solvay zyskuje 8,5 proc. do rekordowego poziomu. Belgijska spółka chemiczna odnotowała w I kw. wyniki, które analitycy Berenberg ocenili jako "solidne".

Heidelberg Materials spada o 2 proc. Zyski niemieckiego producenta cementu i materiałów budowlanych za I kw. okazały się nieco słabsze od oczekiwań.

Dolar umacnia się o 0,18 proc. wobec koszyka walut do 105,24 pkt.

Eurodolar osłabia się o 0,02 proc. do 1,0766.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,41 proc. do 154,54.

Kurs funta zniżkuje o 0,13 proc. wobec dolara do 1,2545.

Rentowność 10-letnich UST spada o 1 pb. do 4,47 proc. Dochodowość 30-letnich UST spada o 2 pb. do 4,62 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -36 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi, a 10-letnimi wynosi obecnie -96 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 2 pb. do 2,45 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na czerwiec zniżkują o 0,27 proc. do 78,27 USD za baryłkę, a lipcowe futures na Brent spadają o 0,24 proc. do 83,13 USD/b. (PAP Biznes)

kkr/ ana/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości