3 mln USD dodatkowego finansowania dla Medicalgorithmics od BioFund | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
26 cze 2024, 10:17

3 mln USD dodatkowego finansowania dla Medicalgorithmics od BioFund

Medicalgorithmics i największy akcjonariusz spółki - fundusz BioFund Capital Management LLC - podpisali umowę o utworzeniu linii pożyczkowej o wartości do 3 mln USD. Umowa zwiększa komfort spółki w realizacji strategii na lata 2023-2026 i poszerza jej możliwości rozwoju, przy czym obecnie Medicalgorithmics nie planuje korzystać z linii, finansując działalność ze środków własnych i przepływów operacyjnych.

Umowa między BioFund Capital Management LLC a wchodzącym w skład indeksu sWIG80 medtechem jest wykonaniem deklaracji funduszu z umowy inwestycyjnej z 2022 roku, w ramach której zainwestował on w Medicalgorithmics i objął kontrolny pakiet akcji. Fundusz zobowiązał się w niej do wspierania dalszego rozwoju spółki m.in. przez zapewnienie jej finansowania w formie pożyczek o wartości do 3 mln USD.

- Utworzona przez BioFund linia finansowa potwierdza zasoby finansowe Medicalgorithmics oraz jest realizacją zapisów umowy inwestycyjnej i założeń finansowych strategii rozwoju. Daje nam dostęp do dodatkowych środków do natychmiastowego wykorzystania w realizacji strategii, w tym projektów R&D akwizycji technologii czy prowadzenia komercjalizacji na globalnym rynku. Należy przy tym pamiętać, że głównym źródłem finansowania transformacji modelu biznesowego spółki są środki własne oraz inwestycja kapitałowa BioFund z 2022 r. - komentuje Maciej Gamrot, członek zarządu Medicalgorithmics ds. finansowych.

Na koniec marca 2024 roku saldo środków pieniężnych w spółce wynosiło 16,4 mln zł. - To jasno pokazuje, że w najbliższym czasie nie będziemy mieli potrzeby sięgania po dodatkowe finansowanie. Oczywiście, jak każda rozwijająca się firma o dobrym standingu finansowym, prowadzimy rynkowe rozmowy o pozyskanie projektów grantowych, dotacji na projekty badawczo-rozwojowe czy kredytów bankowych – dodaje Maciej Gamrot.

- Naszym głównym celem, jako największego akcjonariusza, jest konsekwentne podnoszenie wartości spółki przez wsparcie realizacji strategii rozwoju, która ma uczynić ją liderem na globalnym rynku nieinwazyjnych technologii diagnostycznych. Jesteśmy głęboko przekonani o ogromnym potencjale wzrostu wartości Medicalgorithmics. Dlatego udostępniamy spółce linię pożyczkową, która zwiększa jej komfort w realizacji strategii i podejmowaniu nowych inicjatyw z niej wynikających, jak na przykład realizacja dodatkowych projektów R&D – mówi Paul Lewicki, partner i współwłaściciel funduszu BioFund Capital Management LLC.

Umowa przewiduje, że Medicalgorithmics będzie mógł korzystać z linii finansowej BioFund w transzach o wysokości do 1 mln USD na realizacje konkretnych projektów z obszaru rozwoju technologii czy fuzji i przejęć. Wartość linii została określona na maksymalnie 3 mln USD. Pożyczki będą oprocentowane na poziomie rynkowym (stopa SOFR powiększona o 2,2 proc. marży), a ich spłata ma odbywać się – o ile strony nie ustalą inaczej – w 24 miesięcznych ratach, przy czym pierwsza spłata ma nastąpić nie wcześniej niż w październiku 2025 r.

Zgodnie ze strategią rozwoju ogłoszoną w czerwcu 2023 roku, opracowaną przy udziale głównego akcjonariusza Medicalgorithmics, Biofund Capital Management LLC, firma zmieniła swój model biznesowy. Odeszła od oferowania wyłącznie zamkniętego systemu diagnostyki kardiologicznej powiązanego z własnymi urządzeniami monitorującymi serce. Nowa strategia koncentruje się na sprzedaży platformy do analizy wielodniowych zapisów EKG z wykorzystaniem autorskich algorytmów sztucznej inteligencji jako samodzielnego produktu, a także integracji z urządzeniami i systemami IT partnerów. Oprogramowanie Medicalgorithmics może być licencjonowane przez klientów, a firma zarabia na opłatach w różnych modelach, w tym tych opartych na liczbie wykonanych analiz danych EKG.

O spółce Medicalgorithmics:

Medicalgorithmics to globalny dostawca technologii nieinwazyjnej diagnostyki kardiologicznej, opartej na sztucznej inteligencji. Firma wykorzystuje własny system z algorytmiką AI do diagnostyki arytmii EKG oraz zintegrowane urządzenia do monitorowania EKG, w tym własnej produkcji urządzenie PocketECG. Algorytmy AI umożliwiają analizę monitorowania funkcji serca, analizę kardiologiczną i diagnozę. Rozwiązania polskiej firmy usprawniają procesy pracy poprzez optymalizację czasu i zasobów potrzebnych do analizy badań kardiologicznych. Jej oprogramowanie do diagnostyki arytmii jest w stanie wykryć 26 rodzajów arytmii i nieprawidłowości serca, co stanowi jeden z najlepszych wyników na świecie. Firma rozwija i komercjalizuje również rewolucyjną technologię VCAST, będącą oprogramowaniem wykorzystującym algorytmy sztucznej inteligencji do segmentacji i rekonstrukcji naczyń wieńcowych na podstawie obrazów z tomografii komputerowej w celu diagnostyki choroby wieńcowej u pacjenta. W porównaniu do obecnie powszechnie stosowanych, kosztownych i wysoce inwazyjnych przeprowadzanych w szpitalu procedur diagnostycznych (koronografii), VCAST oferuje całkowicie nieinwazyjną, szybszą i istotnie tańszą, a więc bardziej dostępną metodę diagnostyczną.

Źródło: Spółka, #MDG

Zobacz także: Medicalgorithmics SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost