DZIEŃ NA FX/FI: Utrzymywanie się ryzyka politycznego nie pozwoli PLN na silną aprecjację | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
01 lip 2024, 13:39

DZIEŃ NA FX/FI: Utrzymywanie się ryzyka politycznego nie pozwoli PLN na silną aprecjację

Utrzymywanie się ryzyka politycznego, związanego z drugą turą wyborów we Francji, nie pozwoli złotemu na silną aprecjację - prognozuje ekonomista Banku Millennium, Mateusz Sutowicz. Jego zdaniem, wynik lipcowego posiedzenia RPP pozostanie neutralny dla wyceny polskiej waluty.

"O ile pozostajemy umiarkowanie optymistycznie nastawieni do złotego w najbliższych dniach, to uważamy jednocześnie, iż utrzymywanie się ryzyka politycznego (do czasu wyników drugiej tury wyborów we Francji tj. do niedzieli) nie pozwoli walutom regionu na silną aprecjację. Wynik posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej – w tym na najnowszą projekcję PKB i CPI – najpewniej pozostanie neutralny dla polskiej waluty" - napisał w raporcie Sutowicz.

"Nie oczekujemy bowiem, by narracja polskich bankierów centralnych miała się istotnie zmienić w stosunku do ostatnich posiedzeń. W 2024 roku nie spodziewamy się cięć stóp procentowych, co zapewne potwierdzi się w narracji prezesa NBP w tym tygodniu" - dodał.

Jak zaznacza ekonomista, lipiec rozpoczął się dość mocną poprawą apetytu na ryzyko jako reakcja na wyniki pierwszej tury wyborów parlamentarnych we Francji.

"Wskazują one co prawda na zwycięstwo skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego, lecz z nieznacznie mniejszym poparciem niż wskazywały sondaże. Druga tura zaplanowana jest na 7 lipca. Zwyżka eurodolara wspiera m.in. wycenę bardziej ryzykownych walut, w tym złotego" - napisał.

"W dalszej części tygodnia uwaga inwestorów koncentrować się będzie na licznych istotnych publikacjach makro (odczyty inflacji ze strefy euro oraz dane z rynku pracy USA). Ciekawie zapowiada się także forum w portugalskiej Sintrze, gdzie we wtorek dyskutować będą prezeska Europejskiego Banku Centralnego i szef Fed" - dodał.

Sutowicz prognozuje, że przestrzeń do kontynuacji spadków pary USD/PLN jest ograniczona.

"Kurs USD/PLN dość zgrabnie rozpoczął drugie półrocze bez większych problemów schodząc poniżej poziomu 4,00. Jest to reakcja na osłabienie dolara na rynkach globalnych oraz umocnienie złotego wspartego lepszym sentymentem inwestycyjnym. W naszej ocenie jednak przestrzeń do kontynuacji spadków pary USD/PLN pozostaje ograniczona" - napisał ekonomista.

"Oczekiwanie na dane makro, wystąpienia bankierów centralnych, a przede wszystkim wyniki drugiej tury wyborów parlamentarnych we Francji (7 lipca) może nieco studzić zmienność na rynkach finansowych" - dodał.

RYNEK DŁUGU

"Dochodowość polskiej 10-latki oscyluje wokół poziomu 5,80 proc. a więc okolic tegorocznych maksimów. Z jednej strony źródłem presji na wzrost rentowności krajowego długu jest sytuacja rynków bazowych, gdzie ostrożne podejście największych banków centralnych do kwestii cięć stóp procentowych przeciwdziała spadkowi dochodowości. Z drugiej zaś strony – w ostatnich dniach – rynek mocniej zaczął akcentować tzw. ryzyko fiskalne uwidocznione w rosnących stawkach asset swap" - napisał w raporcie Mateusz Sutowicz.

Ma to związek m.in. z przedstawionym w piątek planem podaży długu na trzeci kwartał tego roku. Zakłada on, iż pomiędzy lipcem a wrześniem Ministerstwo Finansów przeprowadzi pięć przetargów sprzedaży z łączną podażą na poziomie 25-45 mld PLN. W ostatnich latach natomiast okres letni właściwie nie obfitował w ofertę rynku pierwotnego. W naszej ocenie trudno będzie jednak o dalszy istotny wzrost stawek asset swap. Podobnie jak o znaczące wzrosty dochodowości obligacji bazowych" - dodał.

poniedziałekponiedziałekpiątek
13:2809:1416:22
EUR/PLN4,29924,29884,31
USD/PLN4,00013,99164,027
CHF/PLN4,43854,44044,478
EUR/USD1,07471,0771,07
DS07265,145,135,11
PS07295,585,575,53
DS10335,775,765,72

(PAP Biznes)

pat/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost